Η Πεδιαδιτάκη στον ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός  Αθλητικός  Όμιλος ανακοινώνει τη μεταγραφή της Μαρινέλας Πεδιαδιτάκη στο τμήμα ξιφασκίας του Συλλόγου.

Η 15χρονη αθλήτρια κατέκτησε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων ξιφασκίας της σεζόν που πέρασε.

Οι προηγούμενοι σταθμοί της καριέρας της ήταν η Α.Λ.  Μεσαρά και ο ΑΟΞ Αιγάλεω.

«Πράσινη» περηφάνια για τη Δράκου!

Τεράστια εμφάνιση για την κολυμβήτρια του Παναθηναϊκού Νόρα Δράκου που κατέλαβε την 7η θέση στον τελικό του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος στη Γλασκώβη  στα 50μ. ελεύθερο και την 10η θέση στα 50μ. ύπτιο.

Η αθλήτρια του «τριφυλλιού» κράτησε ψηλά τη σημαία του Συλλόγου παρά το γεγονός ότι αναγκάστηκε να αγωνιστεί σε έναν ημιτελικό (50μ. ύπτιο) και σε έναν τελικό (50μ. ελεύθερο) σε διάστημα λιγότερο της μίας ώρας.

Συγκεκριμένα η Δράκου αγωνίστηκε  στον ημιτελικό των 50μ. ύπτιο παρά το γεγονός ότι είχε τερματίσει 17η , αφού η ρωσίδα Μαρία Καμένεβα απέσυρε τη συμμετοχή της.

Η πρωταθλήτρια του ΠΑΟ τα πήγε περίφημα  σε αυτό το αγώνισμα  καταλαμβάνοντας τελικά την τιμητική 10η θέση  με χρόνο 28.08.

Στον μεγάλο τελικό των 50μ. ελεύθερο η Δράκου παρά την κούραση έκανε μία ακόμα γρήγορη κούρσα και πήρε την τιμητική έβδομη θέση στην Ευρώπη με χρόνο 25.14 κρατώντας ψηλά το πράσινο λάβαρο.

Στους «8» της Ευρώπης ο Κουκουζέλης

Ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό γκραν πρι  τοξοβολίας στη Σόφια που είχε μαζική συμμετοχή από πλευράς Παναθηναϊκού και την τελευταία ημέρα έκλεψε την παράσταση ο «πράσινος» αθλητής  Ανδρέας Κουκουζέλης.

Ο τοξοβόλος του «τριφυλλιού» ήταν ένας από τους τρεις  αθλητές της εθνικής ομάδας σύνθετου τόξου που έφτασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης αποκλείοντας τη διοργανώτρια, Βουλγαρία με 228-222.

Εν συνεχεία η «γαλανόλευκη» αντιμετώπισε την Ιταλία και τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 230-225 ωστόσο αναμφίβολα ο Ανδρέας Κουκουζέλης και οι συναθλητές του κέρδισαν τις εντυπώσεις αποκομίζοντας παράλληλα πολύτιμες εμπειρίες.

Σε ότι αφορά τη Στέλλα Αναστασιάδη του ΠΑΟ, αγωνίστηκε στο μικτό ολυμπιακό τόξο με τον Αλέξανδρο Καραγεωργίου για την πρόκριση στους «12» ενώ είχαν τερματίσει στην 20η στη γενική κατάταξη.  Το δίδυμο της Εθνικής παρατάχθηκε απέναντι στη Γεωργία (13η στη γενική κατάταξη) και ηττήθηκε με 5-1.