Μεσογειακοί αγώνες 2018, τα πρώτα πράσινα μετάλλια! (pics)

Τα πρώτα μετάλλια για αθλητές και αθλήτριες του Παναθηναϊκού Α.Ο. στους Μεσογειακούς Αγώνες είναι γεγονός με τη Νόρα Δράκου να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο και τα 50μ. ελεύθερο και μαζί με τη Μαρίλεια Δρασίδου και την ομάδα 4×100 μικτής ομαδικής να παίρνουν ένα ακόμα χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του αγωνίσματος. Χάλκινο μετάλλιο και για τη Δέσποινα Γεωργιάδου στη Σπάθη Γυναικών!

Κολύμβηση και Ξιφασκία ήταν από τα πρώτα αγωνίσματα των Μεσογειακών Αγώνων που διεξάγονται στην Ταραγόνα της Ισπανίας με έντονη «πράσινη» συμμετοχή καθώς Νόρα Δράκου, Μαρίλεια Δρασίδου και Γιώργος Σπανουδάκης συμμετείχαν σε αρκετά αγωνίσματα της Κολύμβησης, ενώ ο Σάββας Καβαδίας και η Δέσποινα Γεωργιάδου έδωσαν τις δικές τους μάχες στην Ξιφασκία!

Mesogeiakoi_Agones kolymvhsh

Στην Κολύμβηση, την πρώτη ημέρα των αγώνων, το Σάββατο, η Δράκου κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 50μ. ύπτιο γυναικών με επίδοση 28.61 ενώ μια ημέρα αργότερα κατέλαβε την 5η θέση του τελικού στα 100μ. ύπτιο με επίδοση 1.02.53. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και χθες το απόγευμα, στους τελικούς που ολοκληρώνουν τη διοργάνωση, με τη Νόρα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο με χρόνο 25.31, πιστοποιώντας πως σε κάθε μεγάλη διοργάνωση εμφανίζεται ανταγωνιστική και ανάμεσα στους πρωταγωνιστές της Ελληνικής αποστολής.

Στην καταλανική πόλη αγωνίστηκε χθες το απόγευμα και η Μαρίλεια Δρασίδου που έλαβε μέρος στον τελικό των 50μ. πρόσθιο, καταλαμβάνοντας την 4η θέση, μόλις 20 εκατοστά μακριά από το χάλκινο μετάλλιο. Η Δρασίδου βελτίωσε 2 φορές μέσα στην ημέρα την ατομική της επίδοση με χρόνο 31.86 στην πρωινή προκριματική κούρσα και 31.69 στον απογευματινό τελικό.

Ο Γιώργος Σπανουδάκης πραγματοποίησε μερικές πολύ καλές εμφανίσεις, τόσο στα ατομικά του αγωνίσματα όσο και στη σκυταλοδρομία 4 Χ 200μ. ελεύθερο των ανδρών που κατέλαβε την 4η θέση. Αποκορύφωμα της αγωνιστικής του παρουσίας ήταν η 5η θέση στον τελικό των 200μ μικτής ατομικής όπου με χρόνο 2.01.85 πλησίασε αρκετά το ατομικό του ρεκόρ.

mesogeiakoi spanoudakis

Η Ελληνική παρουσία ολοκληρώθηκε με τη σκυταλοδρομία των 4 Χ 100μ. μικτής ομαδικής με τις δυο αθλήτριες του τριφυλλιού να αγωνίζονται στο ύπτιο και το πρόσθιο, και μαζί με τις συναθλήτριές τους Ντουνουνάκη και Κλικοπούλου να τερματίζουν στην τρίτη θέση,κατακτώντας ένα ακόμα μετάλλιο για την Ελληνική αποστολή με χρόνο 4.08.22.

Η Νόρα Δράκου σχολίασε μετά το τέλος των κολυμβητικών αγώνων: «Αυτοί οι Μεσογειακοί αγώνες μου έφεραν 3 χάλκινα μετάλλια. Σίγουρα δεν ήμουν προετοιμασμένη για να κάνω καλές επιδόσεις. Παρόλα αυτά τα μετάλλια μου δίνουν χαρά και ώθηση για τη συνέχεια. Έχω φτάσει αισίως τα 9 μετάλλια σε Μεσογειακούς αγώνες και δεν μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένη από αυτό το αποτέλεσμα. Πολλά συγχαρητήρια σε όλη την Ελληνική αποστολή. Το κλίμα ήταν πολύ όμορφο και αυτό μας βοήθησε όλους να κάνουμε καλές επιδόσεις και να ανεβούμε στο βάθρο».

Με τη σειρά της η Μαρίλεια Δρασίδου είπε: «Αποτελεί για εμένα την πρώτη μου συμμετοχή σε Μεσογειακούς αγώνες. Έιναι μεγάλη και σημαντική εμπειρία για και σίγουρα είμαι ικανοποιημένη από τις επιδόσεις και την εμφάνισή μου. Υπήρχε αρκετό άγχος, ειδικά στην αρχή. Ευτυχώς όμως το κλίμα της ομάδας ήταν τέτοιο που βοήθησε όλους να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Χαίρομαι που στην πρώτη μου συμμετοχή έφτασα τόσο κοντά σε ένα ατομικό μετάλλιο και αποτέλεσα ένα λιθαράκι για το χάλκινο μετάλλιο της σκυταλοδρομίας».

Στην Ξιφασκία και πιο συγκεκριμένα στη Σπάθη Γυναικών η Δέσποινα Γεωργιάδου πραγματοποίησε πολύ καλούς αγώνες φτάνοντας μία ανάσα από τον τελικό του αγωνίσματος και τελικά κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο!

mesogeiakoi georgiadou

Η Γεωργιάδου επικράτησε κατά σειρά των Shchukla Iryna (ΤUR), Mormile Chiara (ITA), Besbes Azza (TUN), Rifkiss Margaux (FRA) και Navarro Laso Araceli (ESP), στους «16» πέρασε BYE, ενώ στον προημιτελικό συναντήθηκε για μία ακόμη φορά με την Θεοδώρα Γκουντουρά της ΑΕΚ, επικρατώντας με 15-9, για να ηττηθεί στον ημιτελικό από την Ιταλίδα Ciaraglia Sofia και έτσι φόρεσε το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος της! Χωρίς νίκη ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στους αγώνες ο Σάββας Καβαδίας.

Σήμερα Τρίτη 26/6 είναι η σειρά της Πυγμαχίας, του Πινγκ Πονγκ και της Άρσης Βαρών! Από τον Παναθηναϊκό εκπροσωπούν την Ελλάδα, στο Πινγκ Πονγκ ο Κώστας Κωνσταντινόπουλος που ξεκινά από τις 11.30 στο Ατομικό Ανδρών με τον Τούρκο Gunduz Ibrahim, στην Πυγμαχία, ο Πολυνείκης Καλαμάρας που αγωνίζεται στις 18.00 με τον Assaghir Mohamed από το Μαρόκο και στις 19.00 ο Θοδωρής Ιακωβίδης στα 94 κιλά Ανδρών.

Mesogeiakoi_Agones pygmaxia

Mesogeiakoi_Agones ping pong

Αύριο Τετάρτη, η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντιμετωπίζει τη Γαλλία στους «8» της διοργάνωσης ενώ το Σάββατο ο Κώστας Γκελαούζος συμμετέχει στον Ημιμαραθώνιο των Ανδρών!

Πρασίνισε η Μάχη του Διρού!

Για ακόμη μια χρονιά, οι σκοπευτικοί σύλλογοι «Ταίναρο», «Νίκανδρος», Σπάρτης, Γυθείου και ΕΛΑΣ διοργάνωσαν τον επετειακό διασυλλογικό αγώνα «Μάχη του Διρού» στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων της 192ης επετείου της Μάχης του Διρού και προς τιμήν της ηρωίδας Μανιάτισσας. Οι αγώνες διεξήχθησαν  στον Πύργο Διρού και ο Παναθηναϊκός Α.Ο. απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι μπορεί να πρωταγωνιστεί σταθερά σε οποιονδήποτε αγώνα, ανεξαρτήτως εποχής και τόπου διεξαγωγής.

Η σκοπευτική ομάδα του Τριφυλλιού αποτελούμενη  από δώδεκα(12) μέλη και έχοντας από τις πολυπληθέστερες ομάδες, καταφέρε σημαντικά πλασαρίσματα στις τελικές κατατάξεις των αγωνισμάτων, συλλέγοντας πέντε(5) μετάλλια σε ατομικό επίπεδο και δύο(2) κύπελλα σε ομαδικό επίπεδο.

• Στο Αεροβόλο Πιστόλι Ανδρών, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. κατέκτησε την Πρώτη Θέση στην Ομαδική Κατάταξη, με την τριάδα Γιακουμεττή-Ζαρμακούπη-Κατσίρη, πετυχαίνοντας σκορ 1.606/1.800. Σε ατομικό επίπεδο, ο Γιακουμεττής Ιάκωβος κατετάγη 2ος (Αργυρό Μετάλλιο) με σκορ 542/600, ο Ζαρμακούπης Αντώνης 3ος (Χάλκινο Μετάλλιο) με σκορ 539/600 και ο Κατσίρης Δημήτρης 7ος με σκορ 525/600.
  • Στο Αεροβόλο Πιστόλι Γυναικών, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. κατέκτησε την Πρώτη Θέση στην Ομαδική Κατάταξη, με την τριάδα Βαλέρη-Πατεράκη-Εξαρχάκου, πετυχαίνοντας σκορ 1.619/1.800. Σε ατομικό επίπεδο, η Βαλέρη Μαρία κατετάγη 2η (Αργυρό Μετάλλιο) με σκορ 545/600, η Πατεράκη Ειρήνη 4η με σκορ 538/600, η Εξαρχάκου Αναστασία 5η με σκορ 536/600 (Ατομικό Ρεκόρ), η Μπόκαρη Όλγα 9η με σκορ 520/600 και η Σφετκοπούλου Αδαμαντίνα 14η με σκορ 477/600.
  • Στο Αεροβόλο Τουφέκι Ανδρών, ο Λιβέρης Διονύσης κατετάγη 6ος με σκορ 566,2/654 και ο Συβρής Στράτος 8ος με σκορ 528,2/654.
  • Στο Αεροβόλο Τουφέκι Γυναικών, η Ταμπουλέ Παρασκευή κατέλαβε την 3η θέση (Χάλκινο Μετάλλιο) με σκορ 513,6/654.
  • Στο Αεροβόλο Τουφέκι Παίδων-Κορασίδων Α’, ο Παππάς Βασίλειος κατετάγη 7ος με σκορ 397,6/436.

Στο Πυροβόλο Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης, ο Κατσίρης Δημήτρης κατέλαβε τη 2η θέση (Αργυρό Μετάλλιο) με σκορ 536/600.

Επόμενος αγώνας το Σαββατοκύριακο 6-7/7 για τους αγώνες πρόκρισης πυροβόλων όπλων στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα.