Πέντε(5) χρυσά ο Μόλβαλης στους Βαλκανικούς!

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού Α.Ο., Νίκος Μόλβαλης ήταν ο πρωταγωνιστής των Βαλκανικών Αγώνων Καταδύσεων Νέων που πραγματοποιήθηκαν από τις 25 έως τις 27/5 στο Βελιγράδι, κατακτώντας συνολικά πέντε (5) χρυσά μετάλλια, ενώ αναδείχθηκε και αθλητής των αγώνων!

Ο Μόλβαλης πήρε το πρώτο του χρυσό στο Tραμπολίνο 1μ. κατηγορίας Αγόρια Α’, με βαθμολογία 441.70, ενώ διπλασίασε τα χρυσά του την πρώτη μέρα των αγώνων με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα 10μ. Πλατφόρμας Αγοριών Α’, με συνολική βαθμολογία 463.90 βαθμούς!

Την τελευταία ημέρα των αγώνων ο Νίκος Μόλβαλης ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου άλλες τρεις φορές! Αρχικά μαζί με τον Αθανάσιο Τσιρίκο κατέκτησαν το χρυσό στις Συγχρονισμένες Τραμπολίνου 3μ. Αγοριών Α/Β, συγκεντρώνοντας 267.03 βαθμούς, ενώ στο Τραμπολίνο 3μ. Κατηγορίας Αγοριών Α’ ήταν πρώτος με 493.60 βαθμούς. Το πέμπτο χρυσό ήρθε ξανά με τον Τσιρίκο στις συγχρονισμένες Πλατφόρμας 10μ. Αγοριών Α/Β, όπου οι δύο αθλητές διέπρεψαν κατακτώντας και εκει χρυσό με συνολική βαθμολογία 270.87.

Η Ελλάδα κατέκτησε την 2η θέση συνολικά στους αγώνες (1η Ρουμανία και 3η Σερβία), ενώ ήταν πρώτη στην κατηγορία των Ανδρών.