Χάλκινος ο Λέων στο Σάσσαρι, χάλκινοι και οι παμπαίδες στο μπάσκετ, μάχη για την παραμονή το τμήμα πόλο

Με το χάλκινο μετάλλιο στις αποσκευές του επιστρέφει από το Διεθνές Τουρνουά Πάλης στο Sasari ο Πρωταθλητής του Παναθηναϊκού Α.Ο., Νίκος Λέων! Στο πολύ δυνατό τουρνουά της ιταλικής πόλης με τη συμμετοχή 30 χωρών, το χάλκινο μετάλλιο δείχνει την πολύ καλή πορεία του Λέων για τον στόχο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι κέρδισε και τον νικητή του ασημένιου μεταλλίου Ισπανό αθλητή στο πρώτο αγώνα που έδωσε αλλά η μη συμμετοχή του Ιταλού αθλητή στον αγώνα του με τον Ισπανό τον έφερε πιο ψηλά από τον αθλητή του ΠΑΟ στην βαθμολογία.

Ο Νίκος Λέων δήλωσε στο panathinaikos1908.gr: «Για ακόμα μία φορά διαλέξαμε ένα τουρνουά όπου μπορέσαμε να συναντήσουμε αθλητές από όλο τον κόσμο, όπως η Κορέα. Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία καθώς δώσαμε αρκετά ματς και πήραμε νίκες, όπως με τον Ισπανό και τον Ιταλό αθλητή. Φυσικά κανείς δεν μπορεί να τα βάλει με την τύχη που χαμογελασε στον αντίπαλο μου τον Ισπανό, που ενώ τον κέρδισα ο συνδυασμός των ματς τον έφερε πιο ψηλά στην βαθμολογία. Αφιερώνω αυτό το μετάλλιο στον Παναθηναϊκό Α.Ο.. Το μετάλλιο αυτό αποτελεί απόδειξη για την δουλειά που γίνεται με πενιχρά οικονομικά αλλά πολύ πάθος και αγάπη για το Τριφύλλι. Την πράσινη σημαία μας ψηλά και συνεχίζουμε».

leon sassari1

leon sassari2

Xάλκινοι οι Παμπαίδες!

basket academy pampaides03b

Μάχη για την παραμονή…

Με νίκη 10-4 επί του Καλαμακίου ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Α2 Υδατοσφαίρισης Ανδρών ο Παναθηναϊκός, που τερματίζει στην 5η θέση της βαθμολογίας και θα αγωνιστεί στον όμιλο καθόδου για την παραμονή στην κατηγορία.☘️🤽🏻‍♂️
Tα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-1, 3-0

*** Μια ακόμα διάκριση για τον Παναθηναϊκό έφεραν στον σύλλογο οι Νίκος Μόλβαλης και Θάνος Τσιρίκος. Πιο συγκεκριμένα οι δυο αθλητές κράτησαν ψηλά την «πράσινη» σήμαια εκπροσωπόντας την Ελλάδα στους Βαλκανικούς Αγώνες.  Ο «πράσινος» Μόλβαλης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ο Τσιρίκος το ασημένιο στο αγώνισμα των 10 μέτρων πλατφόρμα Α’ κατηγορίας στο Βελιγράδι!