«Πρασίνισε» η κορυφή στην Ξιφασκία, Ξαναχτύπησαν οι «πράσινες» μπουνιές

Ο Σάββας Καββαδίας σήκωσε ψηλά την «πράσινη σημαία» στη Φλώρινα κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών ξιφασκίας-Τρίτη η Μιμηγιάννη.

Την κορυφή της Ελλάδας κατέκτησε ο Σάββας Καββαδίας, ο οποίος πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών που διεξάγεται στη Φλώρινα. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού νίκησε 15-14 στον τελικό τον Θοδωρή Αβραμίδη του Μέγα Αλέξανδρου Κορδελίου. Από εκεί και πέρα την 44η θέση πήρε ο Παύλος Δακούτρος, με τον Γιώργο Αργυρόπουλο να είναι στην 60η θέση και τον Ιωάννη Καρακασηλιώτη στην 66η. Ο Νικόλαος Κατσίνης τερμάτισε στην 67η θέση. Παράλληλα συμμετείχαν και οι Ιωάννης Θολούλης (90), Αναστάσιος Ραγκούσης (99) και οι Γιώργος Μαρινάκης (108) και Νικόλαος Παυλόπουλος (109). Από εκεί και πέρα σήμερα αναμένεται να διεξαχθούν τα ομαδικά αφού στις 12.30 είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσουν οι άντρες και στις 13:00 οι γυναίκες Από εκεί και πέρα η Ελευθερία Μιμηγιάννη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο συνεχίζοντας τις επιτυχίες για το σύλλογο. Οι υπόλοιπες συμμετοχές: Γούση Ελένη (28η), Σταυρούλα Γιαννοπούλου (57η), Ευτέρπη Αντωνίου (59η).

ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΑΝ ΟΙ «ΠΡΑΣΙΝΕΣ» ΜΠΟΥΝΙΕΣ

Πολλές επιτυχίες περιελάμβανε η χθεσινή ημέρα για το τμήμα πυγμαχίας του Παναθηναϊκού καθώς  οι αθλητές του «τριφυλλιού» σάρωσαν τα μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων-Παμπαίδων-Κοραδίσων-Παγκορασίδων  που διεξάγεται στην Καβάλα.

Ξαναχτύπησαν οι «πράσινες» μπουνιές

Οι «πράσινοι» έδειξαν την ανωτερότητα τους και η συγκομιδή θα μπορούσε να είναι καλύτερη αν δεν υπήρχαν και ορισμένες ατυχίες κατά τη διάρκεια των αγώνων. Πιο συγκεκριμένα την πρώτη θέση πήρε ο Παναγιώτης Κωστούρος  στον τελικό των 43 κιλών Παμπαίδων κόντρα στον Γιώργο Κωνσταντινούδη από τον ΑΣ Άρης. Από εκεί και πέρα ο Ιωάννης Ευμορφιάδης πήρε το χρυσό μετάλλιο καθώς νίκησε τον Νικόλαο Κόσμα από την Παναχαϊκή στον τελικό των 46 κιλών Παίδων. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ηλίας Λόντος Γερού, ο οποίος ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ευστράτιο Ζαχαριουδάκη του ΓΝΟΝ Άρη στον τελικό των 76 κιλών Παμπαίδων. Τέλος, στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Απόστολος Αραμπατζής στην κατηγορία 72 κιλών Παμπαίδων και ο Ίκαρος Γουίλιαμς στην κατηγορία 54 κιλά Παμπαίδων. Από εκεί και πέρα οι «μάχες» της διοργάνωσης συνεχίζονται και σήμερα με τους αθλητές να τα δίνουν όλα προκειμένου να πετύχουν το στόχο τους.