Πολύ καλή εμφάνιση στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα!

Eχθές το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά, η πρώτη φάση του διασυλλογικού πρωταθλήματος Ανδρών και Γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να έχει συμμετοχή με 7 αθλητές και 2 αθλήτριες.

Πρώτη – βάση προγράμματος – συμμετείχε η Σοφία Καπράλου στα 100 μέτρα γυναικών. Αν και γεννημένη το 2002 είχε δικαίωμα συμμετοχής. Aυτή την περίοδο μέσα από τους αγώνες κυνηγάει το όριο που θα της δώσει το δικαίωμα να συμμετάσχει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο χρόνος της εχθές 13:73.

Στα 100 μέτρα Ανδρών είχαμε 10 προκριματικές σειρές, με τον Παναγιώτη Θανάσουλα να τρέχει στην τελευταία σειρά και με χρόνο 10:94 να τερματίζει πρώτος και να κερδίζει εύκολα την συμμετοχή του για τον τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε περίπου 1 ώρα αργότερα. Εκεί ο σπρίντερ του ΠΑΟ με πάρα πολύ καλή κούρσα, τερμάτισε 3ος με χρόνο 10:922 και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο!

Στις 16:10 περίπου, είχαμε την συμμετοχή του Ευτύχης Σουλιώτης στα 400 μέτρα Ανδρών, ο οποίος με χρόνο 50:75 κατετάγη στην 8η θέση ανάμεσα σε περίπου 50 αθλητές.

Μία ώρα αργότερα ξεκίνησαν οι 3 σειρές για το αγώνισμα των 1500 μέτρων Ανδρών με τον Παναθηναϊκό να έχει συμμετοχή με 3 αθλητές και πιο συγκεκριμένα τα αδέρφια Παπούλια και τον Κώστα Γκελαούζο. Και οι τρεις τους συμμετείχαν στην τρίτη και πιο δυνατή σειρά του αγωνίσματος. Από νωρίς βρέθηκαν όλοι τους στην κεφαλή της κούρσας και πλασαρίστηκαν στην πρώτη εξάδα, χαρίζοντας πολλούς βαθμούς στο Τριφύλλι!

Ο Χρήστος Παπούλιας με επίδοση 3:57:03 τερμάτισε 2ος και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο! Ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος με χρόνο 3:57:23 ανέβηκε και αυτός στο βάθρο των νικητών (τρίτη θέση)! Ο Ανέστης Παπούλιας με επίδοση 4:06:02 τερμάτισε στην 6η θέση, προσφέροντας και αυτός με την σειρά του πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα!

Αμέσως μετά πήραν σειρά οι γυναίκες για την αντίστοιχη κούρσα των 1500 μέτρων, με την συμμετοχή της Χριστίνας Φούκη από πλευράς ΠΑΟ. Πολύ βελτιωμένη από πέρυσι, κατέβασε αρκετά τον χρόνο της, και τελικά πλασαρίστηκε ψηλά (5η θέση), τερματίζοντας σε χρόνο 4:49:43!

Στις 17:45 ξεκίνησαν τα 3.000 μέτρα με φυσικά εμπόδια και ο Ηλίας Κάσσος ήταν εκεί για άλλη μια φορά, κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 9:51:50!

Τις συμμετοχές της ομάδας στίβου του Συλλόγου τις έκλεισε ο Πάρης Μπατζάβαλης, ο οποίος δοκίμασε τις δυνάμεις του στην δισκοβολία, με καλύτερη βολή στα 32 μέτρα και 96 εκατοστά.

Ο Σύλλογος τα πήγε περίφημα στην πρώτη φάση του διασυλλογικού πρωταθλήματος κερδίζοντας 63 βαθμούς! Να θυμίσουμε ότι στην περσινή πάρα πολύ καλή χρονιά του Τριφυλλιού, – στην αντίστοιχη πρώτη φάση του διασυλλογικού – είχαμε συγκεντρώσει 30 βαθμούς. Η πρόοδος αναμφισβήτητα είναι μεγάλη και ήδη είμαστε ανυπόμονοι για την δεύτερη φάση που θα πραγματοποιηθεί στις ίδιες εγκαταστάσεις σε 14 ημέρες από σήμερα!

Δείτε το φωτορεπορτάζ!

Ανέβηκαν στην Α2 οι γυναίκες του Πινγκ Πονγκ!

Την άνοδο του στην Α2 Εθνική Κατηγορία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Γυναικών εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. μέσω των αγώνων μπαράζ που διεξήχθησαν το Σαβ/κο 28-29/4, στην ομοσπονδιακή αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας!
Oι πράσινες, Μαρία Στεργίου, Αναστασία Τσακέτα, Μαρία Αρτσέτου και Μαρία Αλεξανδροπούλου με προπονήτρια την Ηρώ Μαλλιαρού, αγωνίστηκαν σε όμιλο τεσσάρων ομάδων με την Αεκ., τον Ο.Ε.Α. Φλώρινας και τον Παγχιακό Γ.Σ. και κατέλαβαν τη 2η θέση με δύο νίκες και μία ήττα.