Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής στο αεροβόλο πιστόλι! (pics)

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο αεροβόλο πιστόλι εφήβων με τους Νίκο Κανιούρη, Άρη Σαλταγιάννη και Στέφανο Παππού κατακτώντας τον 1529ο τίτλο του Συλλόγου.

Μία ακόμα χρυσή σελίδα για το τμήμα σκοποβολής του Παναθηναϊκού καθώς γιόρτασε την κατάκτηση ενός ακόμα ομαδικού τίτλου. Ο ΠΑΟ φόρεσε τα…γιορτινά του χτες και υποδέχτηκε τον 1529ο του τίτλο που ήρθε από τους «πράσινους»…ρίνγκο.  Η εφηβική ομάδα των Νίκου Κανιούρη, Άρη Σαλταγιάννη και Στέφανου Παππού ήταν απόλυτα συγκροτημένη και «δεμένη» μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υψώσουν τη σημαία του «τριφυλλιού» στην κορυφή στο ομαδικό. Σε ατομικό επίπεδο οι Κανιούρης και Σαλταγιάννης κατόρθωσαν και πήραν την πρόκριση στον τελικό.

Ο πρώτος κατέλαβε την τιμητική έκτη θέση και ο δεύτερος βρέθηκε στην όγδοη θέση.  Ασφαλώς ξεχωριστή μνεία αξίζει για τον προπονητή Θοδωρή Κοτταρά καθώς και τους Δημήτρη Κατσίρη και Νίκο Κοκκινάκη οι οποίοι «τρέχουν» το τμήμα.  Σήμερα συνεχίζονται οι αγώνες με τα αεροβόλα πιστόλια ανδρών και γυναικών ενώ τη Δευτέρα γίνεται το αγώνισμα του mix.

Ογδοος στην Ευρώπη ο Ιακωβίδης

arsi varon

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του αρσιβαρίστα του Παναθηναϊκού Θοδωρή Ιακωβίδη στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στο Βουκουρέστι. Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων ο «πράσινος» αθλητής κατέλαβε την τιμητική 8η θέση στη γενική κατάταξη καθώς σήκωσε 151κ. στο αρασέ και 187 κ. στο ζετέ.

Πανάθα… χωρίς σύνορα

Συνέχισε τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στο Μεσογειακό κύπελλο πάλης στο Αλγέρι ο Παναθηναϊκός και η πράσινη σημαία σηκώθηκε ψηλά και στην κατηγορία των Παίδων.

Συγκεκριμένα ο Κωνσταντίνος Δαμιανάκης στάθηκε με αξιοπρέπεια στο ταπί και κατόρθωσε και πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Παράλληλα ο Νίκος Ντούνιας που προέρχεται από την ακαδημία του Παναθηναϊκού στη Χαλκίδα ήταν πρώτος στην κατηγορία των 130 κιλών.

Στο μεταξύ ο Δημήτρης Αλεξάνδρου πήρε τελικά την 4η θέση και όχι στην 5η.

Πολύ καλή παρουσία για τους «πράσινους ρομπέν»

ρομπεν

Τα χτεσινά αποτελέσματα του Παναθηναϊκού στον αγώνα ανοιχτού χώρου στην τοξοβολία είναι τα εξής: