Τραγική εμφάνιση…

Μετά από την ήττα στην Μόσχα στις αρχές Οκτώβρη είχα αναφέρει ότι μια τέτοια εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό δεν είναι ανησυχητική για εκείνη την εποχή. Αλλά θα υπήρχε πρόβλημα αν οι Πρωταθλητές Ελλάδας παρουσίαζαν τέτοια εικόνα μετά τα Χριστούγεννα. Δυστυχώς ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μεγάλο πισωγύρισμα στην Βαμβέργη κόντρα στην Μπάμπεργκ. Ακόμα και η κάκιστη διαιτησία δεν μπορεί να σταθεί σαν δικαιολογία για μια ομάδα επιπέδου Παναθηναϊκού.

Το πιο ανησυχητικό δεν ήταν το κάκιστο ξεκίνημα των πρασίνων. Έχουμε ξαναπεί άλλωστε ότι και οι δυο ομάδες μας περνάνε περίοδο ντεφορμαρίσματος (ακόμα και μετά την μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρ εξακολουθώ να το πιστεύω). Το πιο άσχημο και αυτό που κρούει τον κώδωνα του κινδύνου είναι Η ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ.

Όταν θες να λες ότι διεκδικείς θέση στο final four δεν γίνεται να επιστρέφεις μέσα σε 5 λεπτά στο παιχνίδι με αντίπαλο την πολύ καλή αλλά έως ενός σημείου Μπάμπεργκ, και στα τελευταία 10 λεπτά που πρέπει να… φας το παρκέ εσύ να παραδίνεσαι άνευ όρων. Κοιτάς το επιμέρους σκορ των τελευταίων δέκα λεπτών και δεν το πιστεύεις. 38-19.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς όπως ακριβώς κάνει τον τελευταίο μήνα με εξαίρεση το ματς με την Ζαλγκίρις. Άσχημα. Μόνη απειλή οι συνεργασίες του Καλάθη στην επίθεση και κακή άμυνα με κακές περιστροφές. Είπα περιστροφές και θυμήθηκα. Είναι απίστευτο αλλά όλα τα λάθη στο κομμάτι αυτό γίνεται από τους Αμερικανούς. Ο Ρίβερς ξεχνιέται στην αδύνατη πλευρά. Ο Σίγνκλετον τον περνάνε όπως θέλουν από όπου θέλουν ότι ώρα θέλουν. Ο Γκάμπριελ περιμένει να νικήσει τον αντίπαλο στον αέρα λες και είναι ο Ντρειμοντ Γκριν. Ο Ντένμον είναι αλλού για αλλού και πάει λέγοντας.

Ο Πασκουαλ ψάχτηκε και στην τρίτη περίοδο του βγήκε. Έστησε την ομάδα ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ σε ζώνη με κεντρικό τον Σίνγκλετον που στην πρώτη πάσα γινόταν man to man και σε όλα τα σκριν αλλαγές. Η Μπάμπεργκ τα έχασε και ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά και παρόλο που στο τριακοστό λεπτό ήταν ένα καλάθι πίσω είχε επιστρέψει.