Σαν το ΟΑΚΑ δεν έχει αλλά είχαν… Σέρχι

O Παναθηναϊκός έδωσε μια μεγάλη μάχη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας αλλά όπως και πριν δυο μέρες στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε και έχασε. Βρέθηκε στο 12-7 στην βαθμολογία. Προφανώς και δεν έχει χαθεί τίποτα αν αναλογιστούμε ότι η δεύτερη θέση είναι μια νίκη μακριά.

Για το ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα. Θεωρώ ότι ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε άριστα διαβασμένος στο αγώνα αυτό. Με εκπλήξεις, με τρικ (Όγκαστ, μπάλα στην αρχή στην επίθεση στον Αντετοκούνμπο) και με σωστή καθοδήγηση.

Τι έφταιξε για την ήττα;. Μια σειρά πραγμάτων.

Το κάκιστο επιθετικά δεύτερο δεκάλεπτο. Οι 9 πόντοι με πολλά σουτ εξ αυτών ελεύθερα αποδείχθηκε καθοριστικό για την συνέχεια του αγώνα.

Το 1/16 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου. Πολλά εξ αυτών ήταν ελεύθερα αλλά και πολλά κάτω από το καλάθι. Όταν παίζεις τόσο καλή άμυνα , βγάζεις τα plays σου στην επίθεση και ξαφνικά βρίσκεται και πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (έστω και με ένα καλάθι) προφανώς σε επιβαρύνει σαν ομάδα.

Η Κούραση ειδικά στα τελευταία δέκα λεπτά των παικτών του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι έκαναν ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Βρήκαν σουτ αλλά το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει ολοκληρωτικά στην ΤΣΣΚΑ. Δεν είναι η διαφορά αλλά η αυτοπεποίθηση στον τρόπο παιχνιδιού των Ρώσων. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας έπεσαν θύματα στο διάστημα αυτό του Κλάιμπερν που κατάφερε και να σκοράρει αλλά και να δημιουργήσει πηγαίνοντας χαμηλά τον αντίπαλο του και πασάροντας πολύ καλά στην αδύνατη πλευρά.

Και φυσικά στο τέλος μίλησαν τα γκάρντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Ο Κορυφαίος των κορυφαίων αυτή την στιγμή στην Ευρωλίγκα Σέρχιο Ροντρίγκεθ κατά κύριο λόγο και ο Νάντο Ντε Κολό.